I et intervju med Aftenposten snakker duoen ut om hvorfor de legger opp akkurat nå.
Tirsdag kveld delte Karpe et innlegg på Instagram der de avslørte at de legger opp etter nesten 30 år. Torsdag 30/4 har de gjort sitt første intervju med Aftenposten der de åpenhjertet deler sine første tanker om avgjørelsen.
"Vi har ikke snakket så mye om det. Vi har bare skrevet det ned. Så det er uvant for oss å snakke om", sier Magdi Ytreeide Abdelmaguid til avisen.
Samtalen om å skulle avslutte Karpe-karrieren har vært i luften helt siden 2010 – det var første gang Chirag Rashmikant Patel pitchet ideen. Sånn ble det tilsynelatende ikke. De fortsatte i 16 år til, og de har dessuten avslørt at Karpe-karrieren først er helt ferdig i 2028 hvor de holder sin siste konsert.
LES OGSÅ: Karpe inviterer til «KARPE WORLD» - tre konserter på Ekebergsletta i 2026
Samtalen om å legge opp ble igjen tatt opp i 2013, og i 2018. Årsaken var blant annet nerver.
"Jeg har vært nervøs i hvert fall ti år nå. Med et reelt behov for å bli forstått. Det er sikkert litt flaut, men", sier Patel.
Det er ingen tvil om at duoen synes det er vemodig, og det er det nok mange fans som også synes. Heldigvis har Karpe mer materiale å dele før de takker for seg.
De har delt 62 spor med både musikk og opptak av samtaler, og de forteller at de vil fortsette å grave i arkivet og dele både bilder, musikk, demoer og opptak fra en karriere som har definert norsk musikk gjennom flere generasjoner.
På Instagram skriver de: "Mens det fremdeles kiler i magen. Mens det fremdeles er noe på spill. Mens det fremdeles føles kompromissløst" som en forklaring på hvorfor de har tatt beslutningen akkurat nå.
Karpe legger ut på sin siste turné, Karpe World, etter sommeren, og i 2028 er det helt slutt.
Det sitter nok mange der ute med et sterkt forhold til Karpe (Diem), og det med god grunn. Karpe har satt dype spor i norsk musikkhistorie, og vil ikke bli glemt med det første.





