Nyhet

GAFFA ANBEFALER: Kraftwerk til Sentrum Scene

Elektronika-pionerene Kraftwerk annonserer at de kommer til Oslo under deres «Multimedia Tour 2025».

Multimediaprosjektet Kraftwerk ble startet i 1970 av Ralf Hütter og Florian Schneider. De etablerte Kling Klang Studio i Düsseldorf i Tyskland, der de utviklet og produserte alle Kraftwerk-albumene. Kraftwerks, som ennå er i god form 55 år inn i karriereren, holder konserter hvor de kombinerer elektronisk musikk, dataanimasjoner og performancekunst, i form av et ekte «Gesamtkunstwerk» – et totalt kunstverk.

På midten av 1970-tallet hadde Kraftwerk oppnådd internasjonal anerkjennelse for sine revolusjonerende elektroniske lydlandskaper og sin musikalske eksperimentering med robotteknologi og andre tekniske nyvinninger. Med sine fremtidsvisjoner skapte Kraftwerk lydsporet til det 21. århundrets digitale tidsalder.

Komposisjonene, som bruker nyskapende teknikker, syntetiske stemmer og datastyrte rytmer, har hatt stor internasjonal innflytelse på tvers av en rekke musikksjangre: fra elektronika til hiphop, fra techno til synthpop. I sine liveopptredener illustrerer Kraftwerk-grunnlegger Ralf Hütter og hans team troen på både menneskets og maskinens respektive bidrag.


Med utgangspunkt i den retrospektive utstillingen av katalogen deres på Museum of Modern Art i New York i 2012, har Kraftwerk de siste årene vendt tilbake til sitt opphav på kunstscenen i Düsseldorf på slutten av 60-tallet. 3D-konsertserien på MoMA ble etterfulgt av ytterligere presentasjoner i Tate Modern Turbine Hall (London), Akasaka Blitz (Tokyo), Opera House (Sydney), Walt Disney Concert Hall (Los Angeles), Fondation Louis Vuitton (Paris), Neue National Galerie (Berlin) og Guggenheim Museum (Bilbao). 

I 2014 ble Ralf Hütter og hans tidligere partner hedret med Grammy Lifetime Achievement Award. Og i oktober 2021 ble Kraftwerk innlemmet i Rock & Roll Hall Of Fame.

Billetter er i salg fredag 4. april kl. 10.00!


LES OGSÅ: I KIKKERTEN: 5 spennende norske april-utgivelser

ANNONCE