Radiohead gir ut et nytt livealbum med innspillinger fra årene etter albumet «Hail to the Thief» fra 2003.
Albumet, med tittelen Hail to the Thief Live Recordings 2003–2009, er tilgjengelig digitalt og vil bli utgitt som en fysisk utgivelse 31. oktober, melder NME.
Innspillingene er hentet fra konserter i blant annet London, Amsterdam, Buenos Aires og Dublin. Albumet er mikset av Ben Baptie og mastret av Matt Colton. Et begrenset opplag vil bli utgitt på rød vinyl i uavhengige platebutikker og på cyan vinyl gjennom bandets egen butikk W.A.S.T.E.
Bandet beskriver utgivelsen som en måte å revurdere forholdet sitt til sitt sjette studioalbum.
– Jeg ble sjokkert over energien i måten vi spilte på. Jeg kjente oss knapt igjen, sier vokalist Thom Yorke i en uttalelse, og beskriver prosessen som «veldig katartisk».
I forbindelse med utgivelsen har bandet også delt en livevideo av sangen «There, There», innspilt i Buenos Aires i 2009.
Albumet knytter seg også til teaterprosjektet Hamlet Hail to the Thief, som Yorke nylig deltok i. Forestillingen er en nytolkning av Shakespeares Hamlet med omarbeidet musikk fra Radioheads album.
LES OGSÅ: Thom Yorke bryter tausheten om Gaza-krigen
Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA SE før den ble oversatt og publisert på GAFFA NO.