Den tidligere Led Zeppelin-vokalisten gjenopptar samarbeidet med skottene og bidrar med vokal på deres kommende studioalbum.
I september kunne GAFFA melde at det skotske rockebandet Primal Scream er aktuelle med et nytt album over nyttår. Den kommende – og foreløpig navnløse –utgivelsen vil bli deres tiende studioalbum, og vil være oppfølgeren til «Beautiful Future» fra 2008. I et intervju med Q Magazine sa bandets vokalist, Bobby Gillespie (bildet), følgende om det nye albumet:
– Det er ei rockeplate, men det er moderne rock. Nokså psykedelisk, og det er gitardrevet, men vi bruker gitarer på en nærmest orkestral måte. Jeg tror vi har brukt gitarene på en nokså interessant måte, vi har vevd dem inn sammen med både elektronikk og akustiske instrumenter. Det nye albumet blir sofistikert rent produksjonsmessig og med tanke på instrumentene vi har brukt og arrangementene våre – låtskrivingen vår har også blitt bedre. Når vi spiller konserter er vi jo et rockeband, men når vi spiller inn plate gjør vi det på vår egen måte. Man kan høre at musikken er av Primal Scream, uttalte Gillespie.
Etter at deres mangeårige bassist Gary «Mani» Mounfield forlot dem til fordel for sitt gamle band, The Stone Roses, har skottene hatt sitt fulle hyre med å finne en som kan fylle hans sko. Tidligere var de så heldig å få My Bloody Valentines Debbie Googe til å påta seg bassoppgavene, men for få uker siden annonserte bandet at deres nye bassist het Simone Butler, og hennes temmelig uprofilerte musikalske fortid og anonyme navn fikk den internasjonale musikkpressen til å klø seg i hodet.
For kort tid siden ble det derimot klart at bandet har fått med seg en svært kjent gjesteartist på det kommende albumet. I et intervju med musikkmagasinet Mojo, røper nemlig den tidligere Led Zeppelin-vokalisten Robert Plant at han har vært i studio med skottene og spilt inn vokalspor. Plant uttalte til magasinet at han i skrivende stund ikke føler en trang til å spille inn et helt album eller starte et nytt band.
– Alt jeg har gjort har vært basert på å starte med blanke ark. Hva skjer? Kan jeg ta del i noe som er nytt og spennende? Om noen har gode ideer, stiller jeg meg alltid positiv til det. Jeg bidro med vokal på den kommende Primal Scream-skiva fordi jeg synes måten de tar fortiden med inn i samtiden er ganske fantastisk, sa vokalisten til musikkmagasinet.
Det er ikke første gang Plant samarbeider med Primal Scream, derimot. Da bandet slapp albumet «Evil Heat» i 2002, spilte engelskmannen munnspill på låten «The Lord Is My Shotgun».
Bobby Gillespie kunne også i et nylig intervju avsløre at albumet vil bli produsert av The Pop Group-frontmannen Mark Stewart og nordirske David Holmes, mest kjent for sitt virke som DJ og for sitt mangeårige samarbeid med regissøren Steven Soderbergh.





