Etter flere antisemittiske kontroverser vil rapperen gjøre bot med en stor konsert i Tel Aviv. Planen møter nå kraftig motstand fra det israelske musikklivet.
Ye, bedre kjent som Kanye West, har vært i motvind etter de siste årenes mange antisemittiske uttalelser.
Nå forsøker han angivelig å si unnskyld med en stor konsert i Israel.
Ifølge det israelske mediet Mako er konsertplanene en del av Kanye Wests forsøk på å gjenopprette ryktet sitt etter flere års kontroverser.
Blant annet ga han ut en sang i fjor med tittelen "Heil Hitler" og har i tillegg solgt flere T-skjorter med hakekors trykket på. Rapperen har dessuten sagt at jøder burde "tilgi Hitler" og erklært seg selv som nazist.
LES OGSÅ: Kanye West fikk rettssalen til å le fra vitneboksen
Etter et møte med den israelske rabbineren Yoshiyahu Pinto i november 2025 begynte rapperen offentlig å be om unnskyldning for uttalelsene. Tidligere i år skrev han blant annet et åpent brev i Wall Street Journal for å unnskylde for sin tidligere oppførsel.
Han har videre forklart at mange av de kontroversielle episodene henger sammen med at han er bipolar, og at han som en del av det får maniske perioder, som han i dag er i behandling for.
Rapperen skulle i år ha spilt en rekke store konserter i Europa, blant annet på Wireless Festival i London. Festivalen ble imidlertid nødt til å avlyse, etter at Kanye West ble nektet innreise i Storbritannia av britiske myndigheter.
Flere personer i den israelske musikkbransjen er kritiske til ideen om å la Kanye West spille i landet.
Produsenten Gadi Oron forteller at han tidligere har fått tilbudet om å arrangere konserten, men takket nei. Det skriver Digital Music News, med utgangspunkt i en artikkel fra Mako.
LES OGSÅ: Flere avlyste konserter for Kanye West
"Kanye West vil virkelig gjerne til Israel, fordi flere europeiske land har avvist ham, og de sliter med å få den europeiske turneen til å henge sammen", sier han til Mako.
Han forklarer samtidig at konsertproduksjonen er så stor at den bare ville kunne avvikles på et stadion i Ramat Gan.
Også Shaul Mizrahi, som eier spillestedet Barbie Club i Tel Aviv, tar avstand fra planene.
Han kaller det "smakløst" å hente Kanye West til landet og sier at han vil oppfordre til boikott av arrangører som forsøker å gjennomføre konserten.
Sist Kanye West spilte konsert i Israel var tilbake i 2015.
Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA DK før den ble oversatt av den norske redaksjonen og publisert på GAFFA NO.





