Nyhet

The Black Keys i studio

Bandet fikk tid til å gå i studio mellom turnédatoene i sommer, forteller gitarist Dan Auerbach.

Selv om det bare ha gått drøyt ni måneder siden Ohio-duoen The Black Keys slapp albumet «El Camino», er de allerede i gang med oppfølgeren til den svært suksessrike plata, i alle fall om man skal tro gitarist Dan Auerbach.

– Vi tilbrakte en uke i studio i juli, forteller Auerbach om oppholdet i Nashville, Tennessee. Bandet fikk altså muligheten til å sette av tid til å utfolde seg i studio, selv om gitaristen innrømmer at Nashville-oppholdet midt i en hektisk turnésommer føltes litt ufullendt.

– Det er nok ikke den mest fokuserte studioinnsatsen jeg har vært med på. Men vi fikk noen ideer, og ballen har begynt å rulle. Men det er godt mulig vi ikke blir ferdige med plata før i mars, sa Auerbach nylig i et intervju med Rolling Stone Magazine.


Få uker etter deres studioopphold i Nashville, opptrådde duoen med band på Øyafestivalens hovedscene. GAFFAs redaktør Øyvind Rones var til stede, og pekte på et band som tilsynelatende gjør alt riktig.

– Det er nesten litt absurd at The Black Keys står der på hovedscenen og pøser ut hitlåt etter hitlåt som om de aldri har gjort annet. Litt fordi de alltid har gjort det, men da for noen tusen færre mennesker. At de fikk gjennombruddet med «Brothers» fremstår nesten mer som en tilfeldighet enn noe annet, selv om det helt klart er et særdeles sterkt album, dét også, skrev Rones og konkluderte:

– Hvis vi satser på at The Black Keys fortsetter i samme tempoet, aldri tar seg noen pauser, er det på sin plass å invitere dem tilbake så snart det lar seg gjøre. Et smekk utsolgt Sentrum Scene ser jeg for meg hadde vært det mest riktige norske konsertbookere kunne funnet på. Er det for mye å be om? Kom igjen da - vær så snill? spurte Rones og skjenket konserten fem stjerner.


Bandets syvende album, «El Camino», høstet lovord hos kritikerne da det kom. Blant det begeistrede kritikerkorpset fant man GAFFAs Erik Barkman, som ga plata fem stjerner og mente at den dynamiske duoen ga bånn gass på sitt syvende studioalbum.

– «El Camino» er lyden av et band med skyhøyt turtall. De veldreide rockelåtene synes at sprute ut av duoen, og alt de tar seg til med ser ut til å fungere. Dette er albumet hvor The Black Keys søker nye horisonter, og man tar seg tidvis i å savne pusterommene som den mer inderlige «Brothers» kunne by på, men fy fader, dette albumet er knivskarpt, skrev en eksaltert Barkman.

I neste uke kommer et lengre intervju med The Black Keys, som GAFFA gjorde under årets Øya-festival. Følg med!


ANNONCE