Stjernen åpner opp om selvmordstanker og personlige problemer i ekstensivt portrett.
– Problemene mine var ikke like åpenlyse som stoffmisbruk. De var mer stillfarne, men ikke mindre alvorlige, sier Bruce Springsteen om sin mentale tilstand tidlig på 1980-tallet, som ellers var en kunstnerisk fruktbar periode som kulminerte med suksessalbumet «Born In The USA» i 1983.
Uttalelsen kom i et nytt, omfattende portrett av stjernen i det amerikanske tidsskriftet The New Yorker. Journalist David Remnick fikk lov til å følge Springsteen rundt omkring, fra øvingslokalet, den nåværende «Wrecking Ball»-turnéen, til låtskriverens hjem i Colt's Neck, New Jersey, og videre ut på landeveien i Europa med The E Street Band. Turnéen har ført Springsteen til utallige steder i sommer. På søndag spilte han og Steven van Zandt på minnekonserten for 22. juli-ofrene, i går spilte han for et ekstatisk bergenspublikum på Koengen.
Foruten samtaler med de fleste medlemmene av The E Street Band – herunder tidligere trommeslager Vini Lopez og nyankomne Jake Clemons – har det ført til mange timers samtale med hovedpersonen, som igjen har ført til et ekstensivt portrett av den amerikanske nasjonalskalden.
Av artikkelen fremgår det at Springsteen har gått i terapi siden 1982. Bruce Marsh, som er en venn av Springsteen og som har skrevet hans biografi, har en forklaring på hvorfor hans depressive tendenser manifesterte seg på et tidspunkt med stor suksess og kreativt overskudd.
– Depresjonen var ikke sjokkerende i seg selv. Han var på rakettfart fra å være ingen til å bli en stort stjerne, og så blir man plutselig smisket for dag og natt. Det kan nok utløse konflikter i forhold til ens selvbilde.
Også gitarist Steven Van Zandt og hans mangeårige manager Jon Landeau bidrar til portrett, sammen med Springsteens kone Patti Scialfa, som lamenterer at hennes rolle i The E Street Band er mer symbolsk enn musikalsk.





