Bergensrapperen mottar TONOs Edvard-pris under årets Øya-festival.
Komponistenes, tekstforfatternes og musikkforleggernes organisasjon, TONO, har tildelt Edvard-prisen til rapperen Lars Vaular, for hans bidrag i kategorien «tekst til musikk». Edvard-prisen tildeles opphavsmenn eller –kvinner som har skapt musikkverk og tekster til musikk av høy kunstnerisk kvalitet. Vaular slapp i slutten av oktober i fjor albumet «Du Betyr Meg».
Juryen består av musikere som blant andre Kari Bremnes og Maja Ratkje. De gir følgende begrunnelse for hvorfor de synes Vaular er den verdige vinneren av Edvard-prisen:
– Vaular skriver rap/hip-hop. Han liker ikke lettkjøpte rim. En ekte poet i en sjanger der rammene er stramme og rimene kommer raskere enn i salmevers fra barokken. Det er lett å skli avgårde, lene seg på rytmene, riffene og rimordboka. Det gjør han ikke. Vaular bruker hele sin sterke musikalitet til å si noe som oppleves som viktig, noe som brenner, danser, puster. Han utfordrer seg selv, oss, og selve sjangeren. Røsker i rammene. Som beatpoetene. Som tekstforfatteren Edvard Munch. Han gjør det ikke lett for seg. Det kan være akkurat dét som gjør det lett for Edvard-juryen å gi Tekstprisen for 2012 til Lars Vaular, skriver juryen i presseskrivet.
Bergenseren selv er godt fornøyd med å ha mottatt prisen, som i tillegg til et diplom og et trofé skapt av den sveitsisk-norske designeren Bruno Oldani, også innbefatter en pengepremie på 50.000 kroner.
– Det er utrolig stas å bli verdsatt på denne måten, jeg er overrasket og stolt over å motta prisen. Jeg føler meg motivert til å tørre å stole på meg selv og utforske nye og gamle impulser i tekstuniverset mitt, sier prisvinneren i en kommentar.
Vaular har derimot ikke alltid følt seg like verdsatt. Under årets Spellemannpris-utdeling – som ellers ble preget av dårlige vitser og ømme tær – vant Vaular prisen i kategorien Årets hip hop. Prisen måtte han derimot motta i et rom med kun et fåtall programledere og ingen publikummere.
Dette var et antiklimaks. Jeg har tatt med meg mye folk hit. Det er ikke så farlig at det ikke gikk på TV, men gjør det på scenen så folk vet at de har vunnet prisen sin, sa Vaular til Side2.
Han fikk komme på scenen foran publikum da han vant prisen for Årets tekstforfatter. Takketalen hans var kort, men han benyttet senere anledningen til å kritisere juryen for å ikke ha nominert Stein Torleif Bjella for tekstene til hans andre album, «Vonde Visu». Vaular var nominert for tekstene til «Du Betyr Meg». Plata ble anmeldt av Morten Skogum, som mente at Vaular på skiva både var uredd og mørk.
– Vaulars fjerde album som soloartist er mørkere enn hans tidligere utgivelser. På interessant vis utfordrer bergenseren grensene for hip-hop-sjangeren. Mens hip-hopen hele tiden ligger i grunnen, blander Vaular samtidig inn elementer fra pop, indie og slacker-rock. På «Hundre Sanger» er en fantastisk Michael Jackson-beat gjennomgående, i det som stikker seg ut som albumets mest fengende sang.
Det er befriende med en artist som lar tekstene tre tydelig fram i lydbildet. Denne gangen begir Vaular seg ut i dypere tankerekker. Foruten tittelen «Du Betyr Meg», vitner betraktninger som «i tåken ser vi bare en skygge av svaret» og «historien er større enn oss begge» at mannen tør å tenke stort, skrev Skogum, og ga plata fem stjerner.
Da Kolon Forlag i på nyåret slapp antologien Gruppe 12, kunne man i tillegg til skjønnlitteraturforfattere og lyrikere som Joakim Kjørsvik og Endre Ruset, også finne bidrag fra Lars Vaular.
– Jeg har jo prøvd å skrive en bok siden jeg var 16-17. Men det krever en kontinuitet og en disiplin som jeg ikke tror jeg har. Det var kanskje derfor jeg begynte å skrive raptekster i stedet. Jeg skriver fortsatt korte prosatekster. Men de blir aldri noe lengre. Og de siste årene har mer og mer av det stoffet funnet veien inn i sangene mine i stedet. Det er ikke det jeg har skrevet dem for. Men det er der de har endt opp, mer og mer. Men en bok av et eller annet slag har jeg fortsatt lyst til å skrive en dag, uttalte Vaular i et intervju med litteraturtidsskriftet Vinduets skribent Martin Bjørnersen.
Edvard-prisen tildeles Vaular på Øya-festivalen på torsdag.





