Nyhet

Spellemann 2011: De nominerte

De nominerte til Spellemann 2011 offentliggjort - Jonas Alaska nominert til flest priser.

Under en pressekonferanse i Folketeateret i Oslo idag ble de nominerte til Spellemann 2011 offentliggjort. Jonas Alaska sitter med hele tre nominasjoner for sitt selvtitulerte debutalbum. Ane Brun, Hilde Marie Kjersem, Marit Larsen, Odd Nordstoga, Team Me, Honningbarna og Lars Vaular ble alle nominert til to priser hver.

Prisutdelingen foregår på Folketeateret 14. januar, og sendes direkte på NRK1. Programleder for showet vil denne gangen være Anne Lindmo.

Her er en komplett liste over de nominerte:

Kvinnelig artist:

Ane Brun «It All Starts With One», Hilde Marie Kjersem «Let's Let Go», Marit Larsen «Spark», Siri Nilsen «Alle Snakker Sant»

Mannlig artist:

Bernhoft «Solidarity Breaks», Jonas Alaska «Jonas Alaska», Odd Nordstoga «Bestevenn», Sivert Høyem «Long Slow Distance»

Popgruppe:

Eva & The Heartmaker «Dominoes», Katzenjammer «A Kiss Before You Go», Montée «Rendition Of You», Real Ones «First Night On Earth», Team Me «To The Treetops!»

Samtidsmusikk:

Håkon Austbø «Wanted», Håkon Thelin «Light», Oslo Phil.Orch/Hesby/Saraste/Gupta «Arne Nordheim: Epitaffio»

Rock:

Honningbarna «La Alarmane Gå», John Olav Nilsen & Gjengen «Det Nærmeste Du Kommer», Kaizers Orchestra «Violeta Violeta Vol. 1», Oslo Ess «Uleste Bøker Og Utgåtte Sko», Rumble In Rhodos «Signs Of Fervent Devotion»

Blues:

Amund Maarud «Electric», Knut Reiersrud & Mighty Sam McClain «One Drop Is Plenty», Rita Engedalen «Chapels And Bars»

Country:

Earlybird Stringband «Blinsides», Ni Liv «Langhelg», Onkel Tuka «Hvit Honning»

Metal:

Insense «Burn In Beautiful Fire», Shining «Live Blackjazz», Taake «Noregs Vaapen», Vreid «V», Årabrot «Solar Anus»

Elektronika:

Biosphere «N-Plants», Bugge Wesseltoft & Henrik Schwarz «Wesseltoft Schwarz Duo», Casiokids «Aabenbaringen Over Aaskammen»

Hiphop:

Joddski «Bensin På Bålet», Lars Vaular «Du Betyr Meg», Son Of Light «War Of The Worlds»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk:

Hekla Stålstrenga «Makramé», Juusk «Juusk», Ragnhild Furebotten «Never On A Sunday», Øystein Sandbukt «Normør»

Danseorkester:

Dænsebændet «Vi Talas!», Hanne Mette «Vår», Ole Ivars «34»

Jazz:

Helge Lien Trio «Natsukashii», Håkon Kornstad «Symphonies In My Head», Mats Eilertsen «Skydive», Nils Petter Molvær «Baboon Moon», Ola Kvernberg «Liarbird»

Klassisk musikk:

Henning Kraggerud/Lars Anders Tomter/Christoph Richter «Mozart Divertimento In E Flat Major», Leif Ove Andsnes/Christian Tetzlaff/Tanja Tetzlaff «Schumann - Complete Works For Piano Trio», Truls Mørk «CPE Bach: Cello Concertos», Vilde Frang «Bartok/Strauss/Grieg: Violin Sonatas»

Viser:

Aasmund Nordstoga «Tolv Dagar I Jola», Beate S. Lech «Min Song Og Hjarteskatt», Kim André Rysstad «Vegen», Stein Torleif Bjella «Vonde Visu», Susanna Wallumrød «Jeg Vil Hjem Til Menneskene»

Barneplate:

Dunderly «Monstermos», Oslo Soul Children «Love», Tonje Unstad «Mygga Og Flua»

Åpen klasse:

Bárut - Inga Juuso «Balggis», Biret Ristin Sara «Áidnen», Fargespill «Fargespill», Skáidi «Headland - Skáidegeahci», Susanne Lundeng «Mot»

Tekstforfatter:

Jonas Alaska «Jonas Alaska», Lars Vaular «Du Betyr Meg», Maria Mena «Viktoria», Martin Hagfors «I Like You», Odd Nordstoga «Bestevenn»

Komponist:

Ane Brun «It All Starts With One», Hilde Marie Kjersem «Let's Let Go», Marit Larsen «Spark», Rolf Wallin/Lundeng/Torjesen/Bodø Symfonietta/Eggen «Wire And String», Synne Skouen «Call-Notes»

Årets nykommer og Gramostipend:

Honningbarna «La Alarmane Gå», Jonas Alaska «Jonas Alaska», Ragnhild Hemsing «Yr», Razika «Program 91», Team Me «To The Treetops!»

ANNONCE