"Dette er mørke tider", sier musikeren etter at amerikanske myndigheter var involvert i en skyting som drepte en kvinne.
En dødelig skyting i Minnesota har ført til at Dave Matthews har tatt kontakt med både ICE og Trump-administrasjonen i en sensasjonell video.
Les også: Zara Larssons sinne mot ICE: «Jeg elsker kriminelle»
Bakgrunnen for Dave Matthews' uttalelse er drapet på 37 år gamle Renee Nicole Good, som ble skutt av en ICE-betjent 7. januar mens hun satt i bilen sin i Minneapolis.
Ifølge amerikanske myndigheter prøvde Renee Nicole Good å kjøre over en ICE-betjent, men videoopptak av hendelsen har siden skapt debatt.
I stedet viser opptakene henne som prøver å kjøre vekk fra åstedet. Hun ble deretter skutt og drept av en av de betjentene.
Dette er bildene som har fått Dave Matthews til å reagere. I en lengre video som han delte på Instagram fredag 9. januar, sier musikeren:
"Myrdet foran sine medborgere i Minneapolis, myrdet på gaten. Og uansett hvilken fortelling denne administrasjonen prøver å selge oss, kan vi se videoene", sier Dave Matthews.
Les også: Billie Eilish om Elon Musk: "Fucking patetisk pussy bitch feiging"
Tvil om myndighetenes forklaring
I videoen, som Matthews spilte inn mens han gikk rundt i nabolaget sitt på bursdagen sin, retter han sinnet sitt direkte mot ICE og Trump-administrasjonen.
"Jeg vil ikke at skattepengene mine skal gå til ICE, til maskerte kjeltringer som patruljerer gatene våre, terroriserer lokalsamfunnene våre og river familier fra hverandre", sier han.
Matthews stiller også spørsmål ved myndighetenes forklaring på skytingen.
"Kanskje hvis de viser deg én video og bremser den ned og forteller deg hvor du skal lete, tror du at det kan være en sjanse for at skytteren følte seg truet. Men fra de fleste vinkler – nært og fjernt – ser det ut som om hun prøvde å komme seg unna, og så blir hun skutt tre ganger i hodet, myrdet med kaldt blod."
Les også: Neil Young slipper ny sang om «Trumps fascisme»
Skytingen har utløst store protester
Etter skytingen har innbyggere i Minneapolis demonstrert mot ICEs tilstedeværelse i byen. Byens ordfører, Jacob Frey, har oppfordret de føderale myndighetene til å trekke tilbake sine agenter, og kaller hendelsen et resultat av maktmisbruk.
Dave Matthews avslutter til slutt videoen sin med ordene:
"Dette er dypt uærlige mennesker. Dette er mørke tider. Fuck ICE."
Se videoen her:
Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA DK før den ble oversatt og publisert på GAFFA NO.




