Nyhet

Artister forlater talentbyrå – etter Epstein-kobling

Chappell Roan er en av flere kjente artister som har valgt å forlate det amerikanske talentbyrået Wasserman Music.

Avgjørelsen kommer etter at byråets grunnlegger og administrerende direktør Casey Wasserman dukket opp i dokumenter knyttet til Jeffrey Epstein, som nylig ble offentliggjort av det amerikanske justisdepartementet, melder Pitchfork.

Chappell Roan annonserte nyheten i et innlegg på Instagram på mandag. Hun opplyser at avgjørelsen ble tatt for å beskytte teamet hennes og for å distansere seg fra et lederskap som hun mener ikke er i samsvar med hennes verdier.

"Ingen artist, agent eller ansatt skal måtte ignorere handlinger som er i konflikt med grunnleggende moralske verdier", skriver hun blant annet.


Wasserman er et av musikkbransjens største talentbyråer og representerer hundrevis av artister, inkludert Kendrick Lamar, Lorde, Ed Sheeran og Coldplay. I løpet av helgen ble byråets artistliste fjernet fra selskapets nettside.

Roans avgang kommer på et tidspunkt da flere artister og ansatte åpent har kritisert byråets ledelse. Tidligere samme dag annonserte bandet Wednesday at de forlater Wasserman. Andre band som Beach Bunny og Water From Your Eyes, samt en gruppe musikkagenter, har bedt Casey Wasserman om å trekke seg, og har sagt at de vil vurdere å forlate plateselskapet hvis han ikke gjør det.

Forrige uke publiserte Bethany Cosentino, frontkvinne i Best Coast, et åpent brev der hun oppfordret Wasserman til å trekke seg, og understreket at artister ikke burde måtte gå på akkord med verdiene sine for å jobbe i bransjen.


Casey Wasserman har ikke kommentert rapportene.

LES OGSÅ: Radiohead-gitarist krever at musikken hans fjernes fra kontroversiell dokumentar

Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA SE før den ble oversatt og publisert på GAFFA NO.


ANNONCE