Nyhet

Live Nation-toppsjef: «Konsertbilletter burde koste mer»

Konsertbilletter er for billige og burde koste mer, ifølge Live Nations administrerende direktør Michael Rapino, som mener musikkverdenen har falt bak sportens prissetting.

Konsertgjengere betaler for lite, ifølge Live Nations administrerende direktør Michael Rapino. Under CNBCs og Boardrooms «Game Plan»-konferanse kalte han konsertbilletter «for billige» – og sammenlignet dem med sportsbegivenheter der prisene ofte er betydelig høyere.

"Musikk blir undervurdert. Innenfor sport er det en statusgreie å betale over 800 000 kroner for en plass ved banen på en Knicks-kamp. Men hvis vi tar 9000 kroner for Beyoncé, vil det bli et ramaskrik," sa Rapino, ifølge Rolling Stone.

Rapino uttalte at gjennomsnittsbillettprisen for en konsert i dag er rundt 850 kroner. Nøyaktig hvordan dette ble beregnet er ikke klart, men ifølge bransjemagasinet Pollstar var gjennomsnittsprisen ved utgangen av 2024 rundt 960 kroner.


Han fremhevet også at økte billettpriser delvis er et resultat av at produksjoner blir større. Artister som Taylor Swift og Beyoncé bruker dusinvis av lastebiler for å transportere utstyr til hver konsert.

«Beyoncé hadde med seg 62 transportbiler. Det er som å sette opp en Super Bowl hver kveld. For ti år siden ville kanskje ti vært nok», sa Rapino.

Han mener at mange artister velger å bruke mer penger på opplevelsen fremfor å maksimere profitten. Ifølge ham kan en artist som tjener en milliard kroner på en turné noen ganger bare beholde 30 prosent selv.


Live Nation og datterselskapet Ticketmaster har også møtt hard kritikk for å øke billettprisene og dynamisk prising, der prisen bestemmes av etterspørsel. Selskapene blir også etterforsket av amerikanske myndigheter, som har anklaget dem for ulovlig videresalgspraksis.

LES OGSÅ: Ticketmaster blir saksøkt - anklaget for brudd på billettlovene

Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA SE før den ble oversatt og publisert på GAFFA NO.


ANNONCE