Nyhet

Eurovision-vinneren vil stoppe Israel fra å konkurrere

Eurovision-vinneren Jj vil ikke at Israel skal få delta i neste års musikkonkurranse i Wien. Han sier dette i et intervju med den spanske avisen El Pais.

"Det er skuffende at Israel fortsatt får delta, og jeg skulle ønske at Eurovision ble holdt i Wien neste år uten dem. Men ballen ligger hos EBU. Vi, kunstnerne, kan bare uttale oss om saken," sier han til avisen.

Jj, som fullt navn er Johannes Pietsch, kritiserer også hvordan hans LGBTQ-engasjement ble håndtert under årets finale. Ifølge ham selv prøvde han å ta med seg et regnbueflagg opp på scenen, men ble stoppet av tjenestemenn.

"Det er nok et tegn på at Europa er på vei i feil retning", sier han.


Den europeiske kringkastingsunionen (EBU), som arrangerer konkurransen, har foreløpig ikke kommentert uttalelsen.

LES OGSÅ: Kampanje kan ha stått bak Israels andreplass

Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på GAFFA SE før den ble oversatt av den norske redaksjonen og publisert på GAFFA NO.


ANNONCE