GAFFA.no - alt om musikk.
Oslo-baserte NEDJA slipper debutsingel sammen med produsent og artist Kiplemore.
NEDJA er Nedja Bouzaida, tidligere vokalist i indiepop-bandet Pikekyss, som nå går solo. Med seg har hun funnet produksjon i Marcus Ottesen (19) alias Kiplemore. En Oslo-basert produsent som i oktober slapp den vel mottatte alternative hiphop-låten Fish Love med rapperen Aligo.
LES OGSÅ: «Jeg vil danse meg vill».
De to artistene har ulik sound, men begge enes om å ville skape noe på tvers av sjangre.
— Det er viktig for meg å kombinere ulike sjangre, som jeg selv hører på i det daglige; musikken min er inspirert av sjangre som elektronika, hiphop, R&B, pop og mange flere, sier Kiplemore i en pressemelding.
Artikkelen fortsetter under videoen.
— Jeg vokste opp i et hjem med opera, arabisk folkemusikk og reggae, så det har vel aldri vært et alternativ å produsere innenfor en viss ramme, forteller Nedja.
Minimalisme møter soul
Resultatet er låten Comfort Zone. Nedjas vokal vekker assosiasjoner til vokalister som Lianne La Havas, Kali Uchis og Øya-aktuelle NONAME. Den sjelfulle vokalen parres med Kiplemores veldig minimalistiske produksjon. Enkel trommemaskin, synth og bass går sammen med vokalen i et spennende samarbeid.
— Låten gikk egentlig til veldig fort, en lang dag i studio, tror vi var der i sånn tolv timer, sier Nedja til GAFFA over telefonen.
LES OGSÅ: Sigrid returnerer til Pstereo.
Komfortsonen blir definert som en situasjon hvor man føler seg trygg og rolig. Nedja forteller også at dette ikke alltid er en bra tilstand å være i.
Hør låten nedenfor. Artikkelen fortsetter under.
— Det er trygt å holde seg til det man kan, men det er ikke alltid man burde det. Man oppdager ting man ikke visste ved seg selv ved å dytte seg ut i situasjoner som er uvante. Utenfor sin «comfort zone».
Soul- og r&b-renessansen har på mange måter startet i det norske musikklandskapet. Og denne låten føyer seg i rekken med en sound man forbinder med artister som Charlotte dos Santos, Fieh og Miss Tati.
LES OGSÅ: Gucci Mane skal lage film om sitt kaotiske liv.
Se teaser til NEDJA under.
FILM: Ousu Leigh, Erik Solheim Høigaard, Kevin Dela Cruz.
LES OGSÅ: Går hardt ut mot #MeToo-kampanjen.