Nyhet

Bergen blir ikke vertsby for EuroPride i 2020

GAFFA.no - alt om musikk.

Bergen vant ikke fram med sin søknad som vertsby for EuroPride-festivalen 2020. Det skeive miljøet skal i stedet for feire i Thessaloniki i Hellas.

Bergen kjempet mot Hamburg, Brussel og Thessaloniki om tildelingen.

— Vi er veldig lei oss, sier Joakim Aadland, som er leder av Regnbuedagene i Bergen, til Blikk.


Thessaloniki var på forhånd pekt ut som favoritt.

LES OGSÅ: Lørdag kan Bergen få nok en kjempefest.

Arrangøren av festivalen ble valgt under generalforsamlingen til The European Pride Organisers Association (EPOA) i Göteborg.


Mye støtte

Den norske delegasjonen fra Bergen dro til Göteborg med mye støtte fra Bergen kommune i ryggen.

— Vi hadde stor tro på at vi skulle vinne og det er synd at det ikke ble oss. Men på den annen side har denne søknadsprosessen gitt oss ny erfaring, et stort og nytt kontaktnettverk og nye muligheter for Regnbuedagene i Bergen, sier Aadland.


LES OGSÅ: Måtte avlyse sin første konsert i karrieren.

I presentasjonen av Bergen la Aadland og resten av delegasjonen vekt på Bergens kulturelle mangfold, historie og tradisjoner. De anerkjente at byen ville bli den minste vertsbyen noen gang, men framholdt at det ville være til deres fordel.

— På den måten kan vi sende et signal utover Europa at det ikke har noe å si hvor lite samfunnet ditt er, du kan likevel gjøre en forandring, het det i søknaden.


(©NTB)

ANNONCE