GAFFA var på plass i Reykjavik og ble servert en cocktail av glimrende konserter, spektakulære naturopplevelser og et heftig natteliv.
Islands største indiefest kunne i år by på en forrykende cocktail av glimrende konserter, spektakulære naturopplevelser og et heftig natteliv.
GAFFAs Mikkel Falk Møller ser i denne artikkelen tilbake på ti av festivalens høydepunkter.
Björk
Det kan nesten ikke bli større enn å oppleve den ukronede dronningen av Island i sin egen hjemby. Det skjedde lørdag ettermiddag under en fullstendig enestående seanse i Reykjaviks konserthus Harpa, der Björk leverte en gripende og sitrende konsert akkompagnert av det islandske symfoniorkesteret. Setlisten besto nesten utelukkende av de hudløse og hjerteskjærende skillsmissesangene fra fjorårets album Vulnicura, som treffer direkte og hardt i hjerteroten.
De kullsvarte tekstene ble levert krystallklart av Björks umiskjennelige stemme, og tilsatt symfoniorkesterets dramatiske lydmur ble opplevelsen totalt. Kompromissløst, ufravikelig og fullstendig unikt.
The Sonics
Det var ild i baken og is i magen da The Sonics spilte på festivalen torsdag kveld og beviste hvem som fortsatt er kongene av garagerocken. Selv om kjernemedlemmene forlengst har passert 70 år viste legendene ingen tegn til tretthet da de fyrte opp tidløse klassikere som Have Love Will Travel, The Witch, Louie Louie og ikke minst Psycho, som fortsatt er en like så fantastisk perle som da den ble sluppet i 1965.
Man forstår lett hvorfor bandet har vært inspirasjonskilder for alt fra Nirvana til Bruce Springsteen og Sex Pistols, og dersom Roskilde Festival skulle mangle noen spillekåte legender på programmet til neste års festival er The Sonics er godt tips!
Into The wild
Island byr på mye mer enn god musikk, og når man er på Airwaves skal man ikke snyte seg selv for en liten ekspedisjon ut i den ville naturen. For eksempel kan det anbefales å dra på en såkalt Golden Circle-tur, hvor man både får sett gigantiske geysirer, rykende vulkaner, uendelige mosegrønne lava-landskaper og muligheter for å hoppe i de naturlige varme kildene med kroppsvarmt boblende varmt vann direkte fra den islandske undergrunnen.
Adia Victoria
Det er alltid en fornøyelse når man blir blåst av banen av en artist man aldri har hørt om før. Sånn var det med amerikanske Adia Victoria som med sin intense energi og hese kraftfulle stemme sugde hele salen til seg. Victoria stammer fra Nashville, og det kan høres i musikken som har et utpreget blues- og soulinspirert uttrykk krydret med funky og sexy afropunk og country.
Selv kaller hun stilen for gotisk spøkelsesblues, og nivået er fullt på høyde med forbilder som Amy Winehouse, PJ Harvey og Loretta Lynn.
Harpa
Reykjaviks direkte fantastiske konserthus Harpa er åstedet for mange av festivalens største konserter, som finner sted i fire forskjellige konsertsaler.
Harpa ble åpnet i 2011 og ligger plassert ved byens industrihavn like ved de dype fjorder og snødekte fjellene, og har med sitt innbydende og nyanserte design av Olafur Eliasson og Henning Larsen kostet det samme som DR's Koncerthus i Danmark. Rent arkitektonisk er det dog klasser over, og akustikken innenfor og lyset utenfor er i verdensklasse.
PJ Harvey
Britiske Polly Jean Harvey sto for avslutningen av årets Airwaves med en bergtagende konsert. PJ Harvey er akkurat nå ute på en triumfferd med konseptalbumet The Hope Six Demolition Project, som i likhet med det foregående albumet Let England Shake i den grad setter spørsmålstegn ved tidens verdenspolitiske dagsorden med forebyggende antiterror-ordninger og kriger i demokratiets hellige navn.
Konserten på Iceland Airwaves var en fullendt maktdemonstrasjon der det ti mann store orkesteret fremførte de nye låtene så intenst at samtlige deler fremsto som rene mesterverk fylt med frustrasjon, håp og politisk mot. Gåsehud!
Laugardalur
Bak det eksotiske navnet gjemmer Reykjaviks beste utendørs bassenganlegg seg. Her kan man svømme på 50 meters lengde, ta dampbad, ligge i spa-bad og ta en tur ut på vannrutsjebanen. Stedet blir nesten utelukkende brukt av lokale islendinger og er et langt bedre alternativ enn den mer fasjonable og dyre (samt altfor fulle) Blå Lagune.
Stedet kan spesielt anbefales på skyfri kvelder meg måneskinn i vannet og solfylte dager der det dampende vannet og de snøkledde fjellene i bakgrunnen gir assosiasjoner til skiferie i alpene.
Mugison
Islandske Mugison har siden debuten i 2003 vært en av de mest suksessfullet musikerne i hjemlandet og har også fått et stort og voksende publikum utenfor sagaøyen. Stilen er ren og rå folkblues og sjømannsviser tilsatt Mugisons særdeles kraftfulle dype vokal, som denne kvelden minnet mye om Tom Waits.
Konserten ble arrangert i byens gamle frikirke der man sitter på smale trebenker mens Jesus speider ned fra alterveggen og rommet er lyst opp av lysekroner. Ren magi.
Nattelivet
Selv om Reykjavik kun er på størrelse med en by som Odense, har byen et både berømt og beryktet natteliv, som uten problemer kan måle seg med langt større utenlandske hovedstader. Barene, klubbene og spillestedene er pakket med festglade folk fra det meste av verden, og stemningen er rowdy, crowdy og laissez-faire.
Musikken byr på de nyeste og beste tonene innenfor indie og electro, og når de siste barene stenger i 5-tiden, blir man ofte invitert til etterfester hjemme hos de lokale.
Icelandair Stopover Buddies
Flyselskapet Icelandair var som hovedsponsor med på å grunnlegge festivalen i 1999 og støtter i stor grad musikken i landet gjennom å fly band og artister gratis til rundt i verden til diverse showcase-konserter. Selskapet har også et kult "buddies"-konsert der man som passasjer med en mellomlanding i Island kan hooke opp med eller flere ansatte hos Icelandair, som på mange måter fungerer som ens lokale guide og kompis.
Et glimrende konsept der man som turist kan oppleve byen og landet med de lokales øyne - og oppdage de hemmelige stedene som kun de lokalkjente kjenner til.