Nyhet

Johnny Marr slipper soloalbum

Den tidligere The Smiths-gitaristen er klar med sitt første soloalbum til neste år, og benekter at The Smiths skal gjenforenes.

Etter at det nær legendariske britiske bandet The Smiths sa takk for seg i 1987, gikk vokalist Morrissey videre med sin egen solokarriere, mens bandets gitarist Johnny Marr så seg om etter andre prosjekter å bruke tiden sin på. Han var blant annet medlem i The Pretenders i en kort tid, men samarbeidet med amerikanerne resulterte ikke i stort annet enn en turné og en singel. Derimot var hans samarbeid med New Order-vokalist Bernard Sumner i bandet Electronic mer fruktbart, og duoen samarbeidet blant annet med The Pet Shop Boys og den tidligere Kraftwerk-trommeslageren Karl Bartos. Duoen albumdebuterte i 191, og siden ga de ut to album. Deres siste album het «Twisted Tenderness», og ble utgitt i 1999. 

Siden gikk den rastløse Marr videre med band som The The, Modest Mouse og The Cribs, men alltid i rollen som kredibel kollaboratør. I 2003 kom albumet «Boomslang» med Johnny Marr + The Healers, men det er også det eneste som har kommet fra bandet. Nå er gitaristen snart klar med sitt første soloalbum, som har fått navnet «The Messenger».

Marr snakket nylig med NME, og forklarte at han ikke lenger hadde et behov for å være medlem av andres band.


– Jeg ville ikke være i noen andres band akkurat på dette tidspunktet. Tidligere har jeg kanskje vært heller motvillig til å stå i front på scenen, og jeg har vært heldig nok til å få være med i band med fantastiske vokalister, så det var heller ikke nødvendig. Men nå leder jeg mitt eget band, og frontmannen i bandet mitt må spile gitar. Jeg gjør begge deler, sa Marr til det engelske musikktidsskriftet.

Tidligere denne høsten har det også vært spekulert heftig i om kanskje The Smiths er nærmere en gjenforening enn man skulle tro. Det har vært rykter om at bandet ble booket til Glastonbury-festivalen som en del av en reunion-turné, men Marr benyttet i intervjuet med NME anledningen til å kategoriske benekte at The Smiths er i ferd med å finne sammen igjen.

– Alle ser ut til å vite mer om The Smiths-gjenforeningen enn det jeg gjør selv. Ryktene om gjenforeningene har blitt nesten som en sport for de som involverer seg i dem, med unntak av oss som var medlemmer av bandet for tretti år siden. Men det skjer ikke, sa Marr.


Det er foreløpig ikke klart når «The Messenger» vil bli utgitt.

ANNONCE